Drage prijateljice i prijatelji, odvojite trenutak za sebe i pridružite se besplatnom edukacijskom ciklusu Tabula Plena. Prvo predavanje unutar modula Znanstveni četvrtak je Novokulturni Curriculum - Uvod u novu kulturu I, pod vodstvom mlade znanstvenice Irene Bakić.

Predavanje je zakazano za 12.04.2012. (četvrtak) od 19:00-21:00h u POGONU (Kneza Mislava 11, 1.kat).
Zbog ograničenog broja sjedala, prijave za predavanje su obavezne. Prijaviti se možete na e-mail: udruga.tabula@gmail.com ili na našim web stranicama.

Veselimo se vašem dolasku!

O predavanju:

...slobodno okruženje koje kreira pojedinac sam kroz sebe kao produkt nutarnje osobne promjene...

Teorijski i procesno gledajući NOVOKULTURNI CURRICULUM proizašao je iz potrebe za postavljanjem pitanja;  koliko su naše ličnosti stvarne, a koliko kreirane kulturom u kojoj živimo te kakve bi one bile da su vrijednosti drugačije?

Riječ kultura etimološki dolazi od latinskog glagola colere koji znači njegovati štititi, štovati. U današnjem jeziku ona predstavlja cjelokupno društveno nasljeđe neke grupe ljude, naučene obrasce mišljenja.

Da su naša sebstva kojim slučajem „uzgajana štovana i njegovana“ unutar kulture koja cjelokupnom društvenom nasljeđu pristupa holistički, sintetski, hologramski i sustavno, koja ličnost „gaji“ u vrijednostima suradnje, asertivnosti, odgovornosti, prihvaćanja i uživanja u različitosti - kakvi bi mi bili danas, kakve bi naše ličnosti bile da je kulturološko okruženje bilo podržavajuće za autentični dio našeg bića- i što je najvažnije - što kao pojedinci i pojedinke možemo učiniti da vratimo sebe u to (ne)sigurno okruženje gdje se razvijamo rastemo i divljamo onako kako smo to oduvijek željeli? Na koji način, gradeći novu kulturu unutar sebe/iznutra, možemo izgraditi i novu kulturu izvana?

Curriculum se dijelom nadovezuje i na slobodarske ideje antipsihijatrijskog te neka načela permakulturnog pokreta, a napajaju s izvora Nove kulture (Capra,F.“Vrijeme preokreta1982.) stoga je to spiritus movens radionica - slavimo misli, prava na izražavanje, prava na različitost, prava na ne biti zbog toga izopćen/ena, prava i svijest o odgovornosti prema zajednici i planeti na kojoj živimo.

 U praktičnom i provedbenom smislu na novokulturnim istraživačkim susretima (koji, smjenjujući se u ciklusu od njih sedam, zaokružuju jedan kurikulum) radi se na sebstvu, ma kakvo ono bilo po nečijem sudu ili mišljenju i u duhu slobodarskih ideja (ne)gradi sebe iznova; sintetizira se nova integralna kultura koja kroz našu individualnu promjenu smjenjuje mehanicističku  i materijalističku kulturu zapada; osvještava se kako su i koliko su naše ličnosti bile kreirane i obilježene njenim vrijednostima. Područja materije nove kulture kojih se tijekom radionica dotičemo okvirno su definirana i u velikoj mjeri ih kreira grupa svojom dinamikom.

...namjera je izgraditi pulsirajuća središta nove kulture...